Ročník 2022
Obecné informace
Vrchařskou korunu Jižních Čech 2022 získá každý biker, který zdolá v období od 1. dubna do 30. listopadu 2022 všech 20 předepsaných vrcholů. Pro ročník 2022 jsme připravili dvě kategorie. Každá kategorie se bude hodnotit samostatně a každá kategorie bude mít 20 vrcholů ke zdolání. Jako důkaz je třeba se na každém vrcholu vyfotit, ideálně s kolem, a pak nám poslat všech 20 fotografií. O pořadí bude rozhodovat datum odeslání fotografií.
Pro zaslání fotografií můžete využít 2 možnosti:
1) Emailovou adresu vkjc@bknezmar.cz – fotky, dokládající zdolání vrcholů, nám můžete poslat „po staru“ na emailovou adresu vkjc@bknezmar.cz. Fotky můžete posílat průběžně. Na webu VKJČ bude umístěna tabulka, kde budeme jednotlivým bajkerům zaznamenávat průběžně zdolané vrcholy. Bude zajímavé sledovat, jak si jednotliví kandidáti vedou. A třeba to i někoho bude víc motivovat k dokončení celé VKJČ.
2) Web Vrchařských korun cyklistů www.vk-bike.eu – zatímco v minulých letech jste fotky zasílali pouze e-mailem, od letoška přibude ještě možnost zaslat je prostřednictvím tohoto webu.
Web Vrchařských korun cyklistů www.vk-bike.eu
Partner VK Valašska, společnost Navmatix, vyvíjí pro véčkaře web www.vk-bike.eu a mobilní aplikaci „Vrchařská koruna“. Účastníci Vrchařských korun cyklistů tam najdou informace o všech VK. Každoročně je vypsáno bezmála 30 vrchařských korun na území České republiky a Slovenska. Účastníci VK si na webu mohou vytvořit uživatelský účet a jeho prostřednictvím předávat organizátorům fotky z dobytých vrcholů (namísto e-mailové korespondence). Kolegové z VK Valašska tento systém využívali již v ročníku 2021 a jelikož se osvědčil, nabízí využití tohoto sytému účastníkům i ostatních VK. Vizí je, aby tento systém postupně používaly všechny VK a nabídly tak svým účastníkům prostřednictvím jediného uživatelského účtu možnost si nahrávat vrcholové fotky ke kterékoliv VK. Navíc je možné využít mobilní aplikaci VRCHAŘSKÁ KORUNA, kterou si můžete propojit se svým uživatelským účtem a fotky si nahrávat prostřednictvím této mobilní aplikace.
Zatímco v minulých letech jste fotky zasílali e-mailem, od letoška si je můžete ukládat ukládat ve svém profilu na webu (propojeném s mobilním aplikací) www.vk-bike.eu, který pro véčkaře spolu s mobilní aplikací „Vrchařská koruna“ vyvíjí partner VKV – společnost Navmatix. Připravili jsme následující manuál, který krok za krokem popisuje, jak se zaregistrovat a jak fotky následně ukládat. Prostě jak to celé bude fungovat. Nebojte, není to tak složité, jak se může na první pohled zdát.
REGISTRACE
- Na webu www.vk-bike.eu klikněte vpravo nahoře na ikonu postavy a následně na „Přihlásit“.
- Pokud nechcete použít přihlášení prostřednictvím facebookového nebo google účtu, klikněte na „Registrace“.
- Zadejte své jméno, příjmení, preferovaný jazyk, e-mailovou adresu, 2x heslo (musí mít nejméně 8 znaků, z nichž aspoň jeden musí být číslo a jeden znak speciální – tzn. ani písmeno, ani číslo) a zaškrtněte „Souhlasím s podmínkami“.
- Do schránky vašeho e-mailu, který jste zadařil při registraci, obdržíte zprávu. V ní potvrďte registraci kliknutím na „zde“ a zadejte své heslo.
- Na webu www.vk-bike.eu se přihlaste přihlašovacími údaji, které jste zadali.
- Ve svém uživatelském profilu si vyplňte chybějící údaje. Zejména datum narození a město.
- Vpravo nahoře klikněte na kostičky a následně na „Vrchařské koruny“, čímž se dostanete na hlavní stránku rozcestníku Vrchařských korun www.vk-bike.eu.
PŘIHLÁŠENÍ K VKJČ A NAHRÁVÁNÍ FOTEK Z VRCHOLŮ
- Pokud se chcete účastnit některé z kategorií VKJČ 2022, na hlavní stránce rozcestníku www.vk-bike.eu si otevřete „Vrchařská koruna Jižních Čech“.
- Následně klikněte na „Kategorie“ a nabízí se vám výběr všech kategorií, které jsou pro rok 2022 vyhlášeny. Zapojit se lze do více kategorií.
- Pokud máte jasno o kategorii, do které se chcete zapojit, otevřete její stránku a klikněte nahoře na „Zapojit se“. Pozor! Pokud se chcete zapojit do více kategorií současně, je třeba si rozkliknout stránku všech těchto kategoriích v každé z nich zadat „Zapojit se“. Zapojit se můžete i do dalších Vrchařských korun.
- Na stránce každé kategorie se vám objeví výčet všech vyhlášených vrcholů. Každý vrchol si můžete otevřít a pročíst si k němu různé zajímavosti včetně tipů na výjezd. Současně pak na stránce každého vrcholu je kolonka pro nahrávání vrcholové fotografie. Nahrát ji můžete výběrem příslušného snímku, uloženého ve vašem počítači/telefonu.
- Ukládat fotografie zdolaných vrcholů můžete průběžně nebo až po zkompletování všech vrcholů.
- V každé kategorii máte možnost uložit ve speciální kolonce vaši nejoblíbenější fotku z některého vrcholu. Tato fotka se v systému uloží ve vyšším rozlišení, a to proto, aby ji organizátoři mohli použít při vašem zveřejnění coby držitele příslušné kategorie na webu VKJČ.
UKONČENÍ ROČNÍKU
- Počet vámi zdolaných vrcholů se sleduje průběžně. Tzn. při nahrání fotky z každého vrcholu do vašeho profilu se tato změna organizátorům zobrazí a oni ji zkontrolují. V případě schválení fotky ze strany organizátorů se tato skutečnost zobrazí v průběžném pořadí příslušné kategorie tím, že se vám o tento schválený vrchol navýší celkové skóre zdolaných vrcholů a vy se v celkovém pořadí posunujete. Organizátoři kontrolují nahrané fotky několikrát týdně, ale i tak se může stát, že na schválení svých fotek si musíte pár dní počkat. Vrcholy se zkrátka přičtou až po schválení organizátory, a i ti raději jezdí po lese, než vysedávají u počítače. Pokud by vámi nahrané fotky nebyly schváleny do týdne, tak už je někde chyba a na to nás prosím upozorněte mejlem.
- Již v průběhu ročníku, ale nejlépe až po ukončení vašeho zapojení do VKJČ můžete ve svém profilu vyplnit dotazník účastníka. Ostatním účastníkům se zobrazí až ve chvíli, kdy se stáváte držiteli příslušné kategorie.
NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY
Proč mi při registraci systém nechce přijmout mnou zadané heslo?
Heslo musí obsahovat jeden znak, který není písmenem, ani číslicí. Musí tedy obsahovat jeden speciální znak jako například: *, -, _, ! a podobně.
Můžu pod jedním uživatelským účtem ukládat fotky za více osob?
Každý účastník musí mít svůj unikátní účet. To znamená, že pokud jezdí více osob ve skupině a dříve poslal fotky mailem jen jeden za všechny členy skupiny, nyní to již není možné.
Musím fotky před ukládáním nějak upravit? Například zmenšit?
Systém si fotky sám zmenší. Pouze v případě jedné fotografie, kterou si z vrcholových snímků sami vyberete a uložíte do příslušné kolonky, bude zachován větší rozměr. Je to z toho důvodu, že tuto fotku použijeme při vašem představení coby držitele VKV.
Musím fotky do systému nahrávat průběžně nebo až po dokončení posledního vrcholu?
Protože se výsledky aktualizují průběžně, prosíme také o průběžné ukládání fotek. Můžete je ale samozřejmě nahrát všechny najednou po zdolání všech vrcholů. Záleží na vás. Ochudíte se ale o vyhodnocování průběžného pořadí.
Proč se mi po nahrání fotek neukazují vrcholy jako zdolané?
Protože vámi nahrané fotky musí organizátoři nejprve zkontrolovat a schválit. Obvykle organizátoři fotky kontrolují několikrát týdně, ale i tak se může stát, že na schválení svých fotek si musíte pár dní počkat. Vrcholy se zkrátka přičtou až po schválení organizátory a i ti raději jezdí po lese, než vysedávají u počítače. Pokud by vámi nahrané fotky nebyly schváleny do týdne, tak už je někde chyba a na to nás prosím upozorněte mejlem.
Mobilní aplikace VRCHAŘSKÁ KORUNA
Na webu Vrchařské koruny jižních Čech jsou o vrcholech uvedeny základní informace. Pro další informace a hlavně dostupnost informaci přímo v terénu doporučujeme mobilní aplikaci VRCHAŘSKÁ KORUNA ke stažení zdarma pro android i apple.
Uživatel této mobilní aplikace v ní najde informace o všech vypsaných VK – každoročně je vypsáno bezmála 30 vrchařských korun na území České republiky a Slovenska.
Přímo v terénu si můžete zobrazit přehled kategorií, vrcholy jednotlivých kategorií a to včetně dalších údajů – fotka vrcholu, souřadnice, návrh trasy, zajímavosti ….
Vrcholy jsou v mobilní aplikaci podle svých GPS souřadnic rovněž zakresleny v mapě a po kliknutí na ně se zobrazí podrobné informace. Velkým pomocníkem při dohledávání vrcholu je zobrazení mapy, kde vidíte vrchol, který hledáte, i svoji polohu.
Od letošního ročníku je navíc možnost propojit aplikaci s uživatelským účtem na www.vk-bike.eu a fotky vrcholů nahrávat prostřednictvím této mobilní aplikace.
Stačí, když si ji stáhnete do svého mobilu (funguje prozatím jen pro android, vývoj pro iOS ještě pokračuje), příp. aktualizujete její verzi a přihlásíte se do ní svými přihlašovacími údaji, které používáte na webu www.vk-bike.eu. A pak už můžete fotky nahrávat.
Kategorie VÝKON
V minulosti byly vrcholy VKJČ záměrně rozesety po celém kraji. Účastník VKJČ tak objel celý širý kraj, poznal všechna zákoutí Jižních Čech. Samozřejmě tím byla VKJČ extrémně náročná. Účastníci najížděli i 1500 km.
V loňském ročníku jsme zvolili novou strategii. Vrcholy jsme shlukli do několika oblastí. Myslíme si, že se tato novinka osvědčila a proto letos volíme stejnou strategii rozmístění vrcholů. Pro letošek je to:
- Šumava – okolí Volar a Nové Pece
- Šumava – nejjižnější kout ČR
- oblast mezi Soběslaví a Jindřichovým Hradcem
- okolí Blatné
V těchto oblastech jsou vrcholy umístěny tak, že je lze objet během jednoho dne – pro usnadnění zveřejníme doporučené trasy. V každé oblasti je ale samozřejmě mnoho dalších míst, která stojí za návštěvu. Ideální je tedy v každé oblasti pobýt alespoň víkend a řádně ji prozkoumat. Smyslem VKJČ není objet ji celou za 4 dny, i když to tak lze :).
Kategorie VÝKON je hlavní kategorie Vrchařských korun.
Kategorie OKOLO KOMÍNA
Jihočeský kraj, jehož hranicemi jsou vrcholy VKJČ ohraničeny, je velmi rozsáhlý. Každý nemá čas a chuť zajíždět do vzdálených koutů kraje. Navíc se to často neobejde bez pomoci vlaku nebo auta. Proto jsme připravili kategorii KOLEM KOMÍNA. Je určena těm, kteří by se VKJČ rádi zúčastnili, ale pouze v rámci jednodenních vyjížděk. Chápeme, že komín má každý jinde, ale v této kategorii cílíme na budějčáky. Vrcholy jsou v dojezdné vzdálenosti kolem Budějc. I s návratem není problém se vejít do celodenního výletu. Dokonce je možné během jedné vyjížďky posbírat několik vrcholů, které jsme volili tak, aby byly dosažitelné i pro starší děti. Abychom to ještě zjednodušili, tak na stránkách budeme zveřejňovat doporučené trasy, které se ideálně vyhnou silnicím, ale stále budou velice dobře jetelné.