Základní informace

Vrchařskou korunu Jižních Čech 2021 získá každý biker, který zdolá v období od 1. dubna do 30. listopadu všech 20 předepsaných vrcholů. Jako důkaz je třeba se na každém vrcholu vyfotit, ideálně s kolem, a pak poslat všech 20 fotografií na emailovou adresu vkjc@bknezmar.cz. O pořadí bude rozhodovat datum odeslání fotografií.

Pro ročník 2021 jsme připravili dvě kategorie. Každá kategorie se bude hodnotit samostatně a každá kategorie bude mít 20 vrcholů ke zdolání.

V ročníku 2021 vyzkoušíme jednu novinku. Fotky, dokládající zdolání vrcholů, nám můžete posílat průběžně. Na webu VKJČ bude umístěna tabulka, kde budeme jednotlivým bajkerům zaznamenávat průběžně zdolané vrcholy. Bude zajímavé sledovat, jak si jednotliví kandidáti vedou. A třeba to i někoho bude víc motivovat k dokončení celé VKJČ.

Na webu Vrchařské koruny jižních Čech jsou o vrcholech uvedeny základní informace. Pro další informace a hlavně dostupnost informaci přímo v terénu doporučujeme mobilní aplikaci VRCHAŘSKÁ KORUNA ke stažení zdarma pro android i apple.

Přímo v terénu si můžete zobrazit přehled kategorií, vrcholy jednotlivých kategorií a to včetně dalších údajů – fotka vrcholu, souřadnice, návrh trasy, zajímavosti ….

Vrcholy jsou v mobilní aplikaci podle svých GPS souřadnic rovněž zakresleny v mapě a po kliknutí na ně se zobrazí podrobné informace. Velkým pomocníkem při dohledávání vrcholu je zobrazení mapy, kde vidíte vrchol, který hledáte, i svoji polohu.

Kategorie VÝKON

V minulosti byly vrcholy VKJČ záměrně rozesety po celém kraji. Účastník VKJČ tak objel celý širý kraj, poznal všechna zákoutí Jižních Čech. Samozřejmě tím byla VKJČ extrémně náročná. Účastníci najížděli i 1500 km.

Pro letošní ročník jsme zvolili novou strategii. Vrcholy jsme shlukli do několika oblastí. Pro letošek je to:

  • Šumava – od Churáňova po České Žleby – nejzápadnější část Jihočeského kraje
  • Blanský les – podkova vrcholů kolem Křemežského potoka, ráj Budějckých bajkerů
  • Novohradské hory – odlehlé hory, kde se ještě pořád můžete cítit ztraceně
  • Česká Kanada – okolí Landštejna, Slavonic, Dačic – nejvýchodnější část Jihočeského kraje

V těchto oblastech jsou vrcholy umístěny tak, že je lze objet během jednoho dne – pro usnadnění zveřejníme doporučené trasy. V každé oblasti je ale samozřejmě mnoho dalších míst, která stojí za návštěvu. Ideální je tedy v každé oblasti pobýt alespoň víkend a řádně ji prozkoumat. Smyslem VKJČ není objet ji celou za 4 dny, i když to tak lze :).

Kategorie VÝKON je hlavní kategorie Vrchařských korun.

Kategorie OKOLO KOMÍNA

Jihočeský kraj, jehož hranicemi jsou vrcholy VKJČ ohraničeny, je velmi rozsáhlý. Každý nemá čas a chuť zajíždět do vzdálených koutů kraje. Navíc se to často neobejde bez pomoci vlaku nebo auta. Proto jsme připravili kategorii KOLEM KOMÍNA. Je určena těm, kteří by se VKJČ rádi zúčastnili, ale pouze v rámci jednodenních vyjížděk. Chápeme, že komín má každý jinde, ale v této kategorii cílíme na budějčáky. Vrcholy jsou v dojezdné vzdálenosti kolem Budějc. I s návratem není problém se vejít do celodenního výletu. Dokonce je možné během jedné vyjížďky posbírat několik vrcholů, které jsme volili tak, aby byly dosažitelné i pro starší děti. Abychom to ještě zjednodušili, tak na stránkách budeme zveřejňovat doporučené trasy, které se ideálně vyhnou silnicím, ale stále budou velice dobře jetelné.